X < >
X
Dikkat
Kullanmış olduğunuz tarayıcının, websitemizin bazı özelliklerini destekleyemediğini algıladı.
Websitemizi daha iyi görüntüleyebilmek için lütfen aşağıdaki tarayıcıları kullanınız.
Not: Önerdiğimiz tarayıcı; Google Chrome
Chrome Yandex Mozilla Safari
...
...
Hızlı Erişim
Hakkari’nin Doğa Sporları Rotası Çıkarılıyor
17.08.2017
Üniversitemiz tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) tarafından desteklenen “Görürsen Her Yer Güzel” projesi kapsamında Hakkâri doğa sporları rotaları tespit ediliyor.
 
Üniversitemiz öğretim elemanları Emin Yıldırım, Yaşar Kaplan ve Murat Adıyaman tarafından hazırlanan proje ile Hakkâri bölgesinde yapılan ve yapılabilecek olan doğa sporları rotaları belirleme çalışmaları yapılıyor. Proje ile rafting, kano, dağcılık, tur kayağı, yamaç paraşütü, kayaklı yamaç paraşütü, dağ bisikleti, kayak ve doğa yürüyüşü sporlarının rotaları tespit edilerek kitap halinde yayımlanacaktır. Proje ile doğa sporlarının merkezi konumunda bulunan Hakkâri’yi doğa sporları turizmine kazandırmak, yurt içinden ve yurt dışından gelecek olan doğa sporcularına rehberlik hizmeti sunmak amaçlanmıştır.
 
Proje kapsamında İl merkezinin 22 km uzağında bulunan Berçelan yaylasında dağ bisikleti etkinliği ile yaylanın kuzeybatısında bulunan Seyithan Sirk Gölünde kano yapıldı. Dört mevsimin adeta bir arada yaşandığı bakir bir doğada çalışma yapan sporcular adrenalin dolu anlar yaşadı.
 
Proje Koordinatörü Emin Yıldırım: “Hakkâri, sahip olduğu bakir doğası ile birçok doğa sporu potansiyeline sahiptir. Özellikle dünyada trend olmaya başlayan doğa sporları ve eko turizm açısından birçok alternatife sahiptir. Hem doğa sporlarının alt yapısının oluşturulması hem de tanıtım amaçlı çalışmalar yürütmekteyiz. Hazırlayacağımız doğa sporları rotası ile doğaseverlerin rehber eşliğinde buraya gelip faaliyet yapmalarına destek olmayı amaçlıyoruz.” dedi.