X < >
X
Dikkat
Kullanmış olduğunuz tarayıcının, websitemizin bazı özelliklerini destekleyemediğini algıladı.
Websitemizi daha iyi görüntüleyebilmek için lütfen aşağıdaki tarayıcıları kullanınız.
Not: Önerdiğimiz tarayıcı; Google Chrome
Chrome Yandex Mozilla Safari
...
...
Hızlı Erişim
Hakkari´de ´15 Temmuz Zaferi Ve Demokrasi Şehitlerini Anma´ Programı Düzenlendi
13.07.2017
Üniversitemiz, Hakkâri Valiliği ve Hakkâri İl Müftülüğü ortaklığında “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimizi Anma” programı düzenlendi.

Üniversitemiz Çölemerik Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen programa; Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Vali Yardımcısı Bekir ABACI, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, kurum amirleri ile Üniversitemizin akademik ve idari personelleri katıldı.

Sela ile başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.  Programın açılış konuşmasını yapan Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK, 15 Temmuz darbe gecesi ülke genelinde yaşananları ve geçen yıl ülkenin çok önemli bir badireyi atlattığını anlattı. Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK:  " Hiç bir darbenin savunulacak yanı olamaz. Bütün darbeler milli iradeye, devlet yönetimine vurulmuş ve akamete uğratıp arkasında da yıllardır çekeceğimiz sıkıntıların geleceği tepeden inme hareketlerdir. Bu darbeyi gerçekleştirenlerin Silahlı Kuvvetlerine mensup diyemeyiz. Türk Silahlı Kuvvetlerimizi her zaman bunun dışında tuttuk ve tutmaya da devam edeceğiz. Çünkü bunlar emirleri Silahlı Kuvvetlerden değil kendi içyapısında alan hainler ordusuydu. Bu darbenin akamete uğraması ve başarısızlıkla sonuçlanması halkımızın bu büyük cesaretinin yanında şerefli ordumuzun içerisindeki kahraman komutanlar, Emniyet teşkilatımızın kahraman ve cesur çocuklarıyla birlikte engellendi. O gece saat 24.00’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkomutanımızın çağrısıyla da halkımızın almış oldukları talimatı yerine getirmek için şehir merkezlerine, meydanlara, Türkiye Büyük Millet Meclisine, Havaalanına hemen harekete geçtiler. Başlarına ne geleceklerini düşünmeden, ölebileceklerini bile bile yanlarındaki arkadaşları, abileri, ablaları kanlar içinde yerde serildiği halde cesaretlerinde bir gram azalma olmadan bu kardeşlerimiz, bu hainlerin kullandığı fakat yine bize ait olan silah ve tankların önüne set oldular. Teröristlere karşı veya düşmanlarımıza karşı kullanmaktan imtina gösterdikleri bu silahları maalesef bu FETÖ'cü hainler halkımıza karşı kullanmaktan, masum insanlara karşı kullanmaktan geri durmadılar ve tereddüt göstermediler. Bunun sonucunda da 240 kahraman evladımız hakkın rahmetine kavuştu. Öncelikle bu şehitlerimizi minnet ve şükranla anmayı bir borç biliyorum. Bugün bayrağımızın özgürce dalgalandığı bir ülkede yaşamaya devam ediyorsak öncelikle bunu şehitlerimize borçluyuz." dedi.

Programda Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, “Dini Değerlerin İstismarı ve İstismar Hareketlerine Karşı Müslüman Duruşu” konulu bir konferans verdi.  Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ: “ Sayın Valim ve Sayın protokol üyeleri,  15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimizi anma programına hepiniz hoş geldiniz. Kuran hitabı bağlamında dini sömürüye karşı Müslüman duruşu, inançlı insan duruşu nasıl olmalı? Bazı ayet-i kerimelerden hareketle bu konu üzerinde biraz duracağım. Kur’an Hitabının önceki kutsal metinlerden ayrıştığı üç nokta var.  Birincisi korunmuşluğu, ikincisi tedriciliği ve üçüncüsü evrenselliğidir. Kıymetli misafirler genel anlamda Cenabı Allah, zıvanadan çıkmış olan insanoğlunun bir daha barışık bir insan yapabilmek üzere ayeti kerimeler indirmiştir.  İnanmayan bir toplumu bir daha inandırmak üzere Cenabı Allah o topluma diyor ki ‘Siz çevrenize bakmıyor musunuz? Kurumuş bir toprak var, tamamen ölü gözüyle bakıyorsunuz ama bir yağmur yağdığı zaman o kurumuş, ölmüş zannettiğiniz toprağın altındaki o tohumlar bir anda can buluyorlar ve bu toprağın üzerine çıkıyorlar. İnsanlar ölümden sonraki dirilmenin mümkün olabileceğini anlamıyorlardı. Ne kadar zaman aradan geçerse geçsin toprağın altında ölmüş insanların da ikinci defa bir anda Cenabı Allah’ın emri ile bir daha dirilecekler ve toprağın üzerine çıkacaklar. Kıymetli misafirler kimsenin Cenabı Allah’ın ayetlerini yanlış yorumlayıp onları değiştirme lüksü yoktur, kesinlikle de olamaz.  Çevremizde kaynağı dışarıda olan ama bizim içimizde de hainlerin katkıda bulunduğu,  bu topraklarda yakılmak istenen bir fitne ateşi var.  Biz öyle inanıyoruz bu ateş Cenabı Allah’ın yardımıyla sönecek. Bu toprakların mayası kuvvetlidir, güçlüdür.  Bu ateşi hep beraber, birlik beraberlik içinde söndüreceğimize dair hiçbir şüphem yoktur. Bunun için çaba harcamamız gerekiyor. Dinimizi doğru anlayıp yorumlamamız gerekiyor. Bizim 1500 yıllık dini tecrübemizin dünya tarihinde çok önemli bir yeri var. Dini yorumlarımızın Kur’an metninin önüne geçmemesi gerekiyor.” diyerek konuşmasının genelinde dini istismarın Kur’an-ı Kerimdeki yerinden ve dini istismar edenlerin cezalarından söz etti.

İl Müftüsü Faruk Gürbüz'ün 15 Temmuz Şehitleri için okuduğu duanın ardından 15 Temmuz darbe gecesinde yaşanan olayların fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisiyle program son buldu.